Wiele kin na całym świecie ze sporą obawą podchodzi do cyfrowej rewolucji jednak jest ona nieunikniona. Przede wszystkim coraz doskonalsza technika staję się coraz bardziej dostępna masowo. Dziś montaż i udźwiękowienie filmów już właściwie w 100% posługuje się techniką cyfrową, także przejście na wyświetlanie w technologii cyfrowej jest sposobem na zaoszczędzenie sporej ilości nakładów finansowych z racji pominięcia wytwarzania taśmy filmowej (kosztowne procesy duplikacji i rozsyłania kopii filmowych staną się niepotrzebne). Dystrybucja cyfrowa, przekaz przez satelitę, Internet, lub na dysku optycznym eliminuje niewygodne szpule z taśmami i obniża koszty.
Projektor cyfrowy o rozdzielczości obrazu 2K (2048x1080 pikseli), którego sercem jest hermetycznie zamknięty optyczny układ profesjonalnego zaworu świetlnego: 3 x 1.2 calowe chipy DLP? (produkcji Texas Instrument), to (3 x 2048 x 1080) 6,6 mln mikrolusterek metalowych, które dokonują modulacji światła z lampy ksenonowej; obraz uzyskiwany z profesjonalnego projektora cyfrowego rozdzielczości 2K nie da się w żaden sposób porównać z najlepszymi nawet rzutnikami obrazu video; projektory cyfrowe osiągają jasność nawet ponad 30.000 Lumenów (przy lampie 6000W); w projektorach cyfrowych wykorzystuje się specjalne obiektywy, a także specjalne modele lamp ksenonowych o zwiększonej intensywności światła; projektor podłączany jest do wydajnego zasilania - w przypadku zasilania prostownikami lamp o mocach do 6000W jest to niezbędne; aby całość pracowała bez zastrzeżeń musi być oczywiście odpowiednio chłodzona stąd wymagana jest odpowiednio wydajna wentylacja wymuszona.
Komputer będący źródłem sygnału dla projektora oraz systemu nagłośnienia, odtwarzający filmy w standardzie kina cyfrowego w formacie JPEG2000, korzystając z dedykowanego oprogramowania, zapewniającego również bezpieczeństwo danych filmowych (zaawansowane techniki antypirackie, połączenie CineLink2) ? cenne pliki pozostają zaszyfrowane i bezpieczne aż do momentu projekcji, w czasie seansu dokonywana jest ostateczna deszyfracja (za pomocą wykupionego klucza).
Cały sprzęt kina cyfrowego musi być zgodny ze standardem hollywoodzkim tzw. specyfikacją DCI (Digital Cinema Initiative) - bez spełnienia wymagań tej specyfikacji nikt nie otrzyma kopii filmowej. Dlatego właśnie musi to być specjalny projektor i specjalny serwer.
Cyfrowa projekcja umożliwiają również realizację wysokiej jakości transmisji z imprez sportowych czy koncertów za pomocą dodatkowych urządzeń obsługujących inne źródła sygnałów.
Dzięki technice cyfrowej możliwe stało się łatwe wykorzystanie technologii 3D.
Każdy projektor i serwer przystosowany jest do obsługi różnych systemów trójwymiarowych ? niezbędnym jest tylko dodatkowy sterownik, który podłączamy do projektora oraz zestaw specjalnych okularów, które widz zakłada podczas seansu 3D.
1) Xpand (NuVision) ? w skład wchodzi nadajnik podczerwieni podłączany do projektora oraz specjalne okulary aktywne (zasilane baterią) odbierające sygnał z takiego nadajnika sterując naprzemiennie raz lewym raz prawym szkłem w okularach; nie ma konieczności wymiany ekranu na specjalny (srebrny); obecnie najbardziej uniwersalne rozwiązanie dające się łatwo zainstalować w różnych konfiguracjach projektor <-> serwer.
2) Dolby 3D ? w skład wchodzi specjalna tarcza montowana w projektorze, która steruje przestrzenią barw oraz specjalne okulary pasywne posiadające odpowiednie filtry; nie ma konieczności wymiany ekranu na specjalny (srebrny); wadą jest konieczność używania serwerów firmy Dolby.
3 DepthQ